Posted on

Vizyon 33’de yayınlanan röportajımız

Genç mimar Zeynep Aykın Keskin‘in mimariye olan ilgisi, sosyal yaşantısı ve iş yaşantısı ile ilgili keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik. Mersin’deki mimari yapılara da değinen Aykın ‘Başarılı bir mimarda olması gereken en önemli özelliğin merak duygusu” olduğunu vurguladı. Keyif dolu röportajımıza başlayalım.

Zeynep Aykın Keskin kimdir? Bize kendinizden bahseder misiniz?

1985 yılında Mersin’de doğdum ,orta okul ve liseyi Adnan Özçelik Anadolu lisesinde okuduktan sonra 2003 yılında Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisini kazandım. Orada ki mimarlık öğrenimimi tamamladıktan sonra tekrar Mersin’e mesleğimi yapmak üzere döndüm.

Mimarlık hayaliniz miydi?

Hayalimde hep tasarım odaklı bir meslek vardı ,içinde yaratıcılık olan kendimden bir şeyler katabileceğim kendi fikirlerimi yansıtabileceğim ve özgür olabileceğim bir meslek vardı. Mimarlık ,iç mimarlık , stilistlik düşündüğüm meslekler arasındaydı. Üniversite tercih döneminde ise mimarlık bölümünü tercih ettim. Biraz zor bir eğitim süreci olsa da şuan mesleğimden çok memnunum.

Mimari yaklaşımınızı nasıl tanımlarsınız?

Mimariye bakış açımın hayata bakış açımla aynı doğrultuda olduğunu düşünüyorum, her anlamda sade, kalabalık ve kargaşadan uzak, yani mimari anlamda konuşacak olursam kütlesel hareketliliğin göz yorucu düzeyde olmadığı, yapı formunun ihtiyaçların karşılanmasını kısıtlamadığı, kullanım ve işlevselliği arka planda bırakmadığı, önceliğin her zaman ihtiyaçların doğru karşılanmasında olduğu ve yapı ile form ilişkisinin bunlar göz ardı edilmeden tasarlandığı bir mimari yaklaşımı doğru buluyorum. Leland M.Roth Mimarlığın Öyküsü kitabında mimarlıktan ‘’Ne yaparsak yapalım kendisinden kaçamadığımız sanattır, yaşamımızın her anında, uyurken ya da uyanıkken, yapıların içinde, yapıların çevresinde yapılarla tanımlı mekanlarda ya da insan becerisinin şekillendirdiği peyzajların içindeyiz. Resim, heykel, çizim ya da diğer görsel sanatlardan istersek kaçınabiliriz ama mimarlık istesek de istemesek de bizi sürekli olarak etkiler davranışlarımızı şekillendirir ruhsal durumumuzu belirler.’’ diye bahsetmiştir. Bu nedenle mimarlık diğer bütün sanatlarda olduğu gibi insanların ruhuna hitap ettiği kadar bedensel duyularına da hitap etmeli ve günümüz dünyasında hiç durmadan artan yaşamsal ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılama gayreti içinde olmalıdır diye düşünüyorum.

Başarılı bir mimarda olması gereken en önemli özellik nedir?

Başarılı bir mimarda olması gereken öncelikle merak duygusudur, bitmek bilmeyen bir merak duygusu insana bitmek bilmeyen bir bilgi hazinesi sunacaktır. Burada meraktan kastım her anlamda. Yalnızca bulunduğumuz yerden baktığımız pencereden gördüğümüz mimari değil, bütün dünya mimarisinde olup biten her şey hakkında, yeni çıkan teknolojik bir ürün, yeni çıkan dünya çapında bir kitap, keşfedilen yeni bir gezegen, dünya mutfağından lezzetler ve benzeri şeylerin tümünü kastediyorum, çünkü bir mimarın her konuda bilgi sahibi olması gerektiğine inanıyorum. Ben bu bahsettiklerimin ne kadarına hakimim, ne kadarını yapabiliyorum bilmiyorum ama gayret ediyorum, iyi bir mimar olmak için araştırmacı bir yol benimsemenin şart olduğunu düşünüyorum.

Mimari olarak hızla büyüyen Mersin’in yeni yapılarını beğeniyor musunuz?

Tüm dünyada olduğu gibi Mersinde de eski zamanlarda mimarlığın sadece önemli görülen yapılarda yani camiler, kiliseler, devlet yapıları, bankalar, büyük iş merkezleri,alışveriş merkezlerinden ibaret olduğu düşünülüyor, konut mimarisi pek de fazla önemsenmiyordu. Ancak günümüzde tüm dünyada olduğu gibi biraz geç de olsa mersinde de konutlar ve diğer bütün yapılar gerek teknolojik anlamda, gerek mimari anlamda giderek gelişmekte ve mimari bir dil yakalamakta. Bunu oldukça hevesle karşılıyor daha da ileri taşıyabilmek için Mersinli bir mimar olarak elimden geleni yapmayı hedefliyorum.

İnsanların daha iyi mekanlarda yaşamayı tercih edip biraz seçici ve eleştirel davranması ile bütün sorunların çözülebileceğini düşünüyorum. Giderek bu bilincin ve arayışın arttığını görüyorum. Mimarinin kendini ileriye taşıyabilmesi için eleştirinin vazgeçilmez bir unsur olduğunu düşünüyorum, eğer mimari yaklaşımlar olumlu ve olumsuz anlamda ne kadar eleştirilirse bir sonraki yapıya bir o kadar katkı sağlayacaklardır. Mersin’de de durum bu. İnsanlar giderek daha eleştirel yaklaşıyor ve daha iyiyi arıyor, bu da mimari anlamda bir kalite artışını getiriyor beraberinde.

Mersin’de favori seyahat adresiniz neresidir?

Mersin de seyahat edilebilecek gezilip görülebilecek o kadar çok mekan var ki bunları sayabilmek mümkün değil, hem dağ hem deniz ile çevreli bu kadar güzel bir sahile sahip nadir kentlerden biri olan Mersin’de deniz havası almak için 5 dakikada sahil bandına, canımız dağ havası esintisi istediğinde ise yine 5 dakikada yaylalara ulaşabildiğimiz için çok şanslı olduğumuzu düşünüyorum.

Sizce Mersin’e gelen bir yabancının kesinlikle gezip görmesi gereken yerler nerelerdir?

Anadolu’da kurulan ilk medeniyetlere ev sahipliği yapan Silifke ve Tarsus arasında uzanan Mersin elbette ki hem ören yerleri açısından hem de sahip olduğu eşsiz sahil bandı sayesinde turizm için Türkiye’nin en elverişli şehirlerinden biri olduğu bir gerçek. Fakat hakkettiği değeri ve ilgiyi görmediğini hepimiz biliyoruz. Mersin için sadece, Kızkalesi veya Susanoğlu’nda denize girip Forum’da alışveriş yapıp, dönerken de cezerye almak çok yüzeysel bir ziyaret oluyor.Mersin’e turistlik amaçlı gelen bir ziyaretçiye Tarsus’tan başlayarak Silifke’ye kadar uzanan kapsamlı bir gezi haritası verilmesi gerekir. Benim bu konuda bazı çalışmalarım var ilerleyen zamanlarda daha da ilerletip mersine gelenler için faydalı bir kaynak oluşturmayı amaçlıyorum.

2 comments Vizyon 33’de yayınlanan röportajımız

 1. merhaba ofisinize yapmış oldugum ziyaret neticesinde bana göstermiş oldugunuz ilgiye teşekür ederim .
  vermiş oldugunuz aydınlatıcı bilgilerde ufkumu biraz daha genişleti.
  ilerki zaman tilimleri içerisinde umarım birlikte bir projeye imza atarız sizlerle tanışmak güzeldi
  işlerinizde ve günlük yaşamınızada başarılar dilerm.
  CEMİL DALOGLU

 2. Sayın Zeynep Hanım,

  Çok güzel dizayn ettiğiniz ofisinize eşimle geldiğimizdeki yakın ilgi ve alakanızdan dolayı teşekkür ederiz.Mersin ilimizde çok yaratıcı projelere imza atacağınıza eminiz. Bizlere verdiğiniz destek ve proje fikirleriniz çok yardımcı olmuştur.Eşiniz beyfendinin de teknik konulardaki yardımları için ayrıca teşekkür ederiz.

  Her tür projemizde desteklerinizi isteyeceğiz, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir