Hakkımızda

“Portakal Mimarlık” ismi Mersin’in 20 yıllık bir firması olan “Eraş Mühendislik, Mimarlık Ltd.Şti.” nin aldığı yeni isimdir. Şirket Mersin ve ilçelerinde her türlüsünden birçok binanın projelendirmesi ve yapım aşamasının denetlenmesi, güçlendirme, restorasyon, danışmanlık işleri yürütmüştür. 2012 Yılında Mersin’de Mimarlar Odası yanındaki yeni ofisine taşınmış, ortakları değişmiştir.

Mersin yaklaşık iki yüz yıl önce göçlerle kurulmaya başlamıştır. Göçün hala devam ediyor olması kuruluşun da devam ettiğini göstermektedir. Mersin’de yeni tanışanlar birbirilerine nereli olduğunu sorar. Yanıtlayan on yıllar önce babasının belki de dedenin ayrılıp geldiği şehrini söyler. Kentlilik bilincinin oluşması ve yaygınlaşması konusundaki bu sıkıntılar dikkatli kişilerin hemen ilgisini çeker. Ancak biz bu paradoksun mimarlık noktasında müdahil olmayı, savunulur bir kentlilik bilinci için temel yapı taşlarını oluşturmayı, işaret etmeyi hedefliyoruz. Halkevi binası olarak yapılan şimdiki Kültür Merkezi, Eski Vilayet Konağı, Balık Pazarı gibi anıtsal olduğu kadar sıcaklığı, sahip olmanın ortak mutluluğunu tattıran yapıların aradan geçen zamana karşın çoğaltılamamış olmasının da yine sorunun kendisi olduğunu düşünmekteyiz.

İlk bakışta bunlardan tamamen farklı gibi görünen bir konu da insanların yalnızlaştırılması. Günümüz insanı ekranlar, tuşlar, cevapları önceden hazırlanmış ses kayıtları ile iletişim kurmak için zorlanıyor. Gezip dolaşmak bile insanın kendi hür iradesinden çıkıp “tur rehberi”nin tercihine bırakılıyor… Bu arada duvarlar yaklaştırılıyor ve kişisel yaşam alanları daraltılıp kısıtlanıyor. Yalnızlaşmış insanlar hem şehirde olmayı, hem yüksek duvarları bekleyen “özel güvenlik” çilerin misafirleri durdurup sorular sorduğu “Site”lerde oturmayı tercih eder oluyorlar.

İşte “portakal” gerek Mersin’i gerekse doğayı aynı anda çağrıştırmak amacıyla adımız oldu. Bizden öncekilerin şehrin caddelerinden çekiverip aldığı portakal çiçeği kokusunu nostalji olmanın dışına taşımak fikri hep önümüzdeki projenin en üst köşesinde olsun diye.

Bu bağlamda şirketimizin amacı Akdenizlilik ortak paydasına, kültür ve folkloruna, Mersin’in iklimine, insanlarımızın hayallerine ve gereksinmelerine uygun yapıların proje ve inşaatlarında çalışmaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir